Wiele przepisów używa cebuli do gotowania, używając jej jako bazy, od której zaczyna się cały proces. Nie ma w tym nic dziwnego: jej smak jest wyraźny, ale uniwersalny, dzięki czemu doskonale pasuje do innych warzyw, mięsa czy grzybów. Przy tym jest pełna witamin i składników odżywczych! Najczęściej jest pokrojona na kawałki i smażona – choć bywa również pieczona – aby następnie stać się częścią sosu czy innej potrawy. Surowa cebula to popularny składnik sałatek czy dodatek do burgerów. Nie wspomina się jednak często o innym sposobie przygotowania, czyli użyciu czerwonej czy żółtej cebuli do gotowania. Jak przygotować i do czego dodać gotowaną wersję? Tłumaczymy, na co zwrócić uwagę, przygotowując ten oryginalny specjał.
Jak jeść gotowaną cebulę?
W zależności od tego, jak planuje się jej użyć, szalotka czy żółta cebula do gotowania może być pokrojona w krążki, piórka, kostkę, czy ćwiartki. Popularne jest jednak także przygotowane w całości. Dotyczy to zwłaszcza drobnych cebulek, które mogą stanowić wygodną przystawkę. Większe okazy szczególnie pasują jako dodatek do mięs, na przykład pieczeni. Nie tylko wspaniale smakują, ale nadają daniom unikalnego charakteru – mało kto decyduje się na użycie cebuli do gotowania, więc to doskonały wybór, by zaskoczyć gości na obiedzie.
Przygotowanie – cebula do gotowania
Niezależnie od tego, czy planuje się cebulę kroić, czy nie, trzeba ją dokładnie obrać. Jeśli ma łuskę, ważne jest, by usunąć ją starannie – nawet drobne kawałki potrafią być uciążliwe, ponieważ nie miękną przy obróbce i mocno wybijają się na tle miękkiego warzywa. Jeżeli planuje się krojenie, zalecamy skorzystanie z triku – zwilżenia noża pod zimną wodą. To sposób na to, by zmniejszyć efekt podrażniającego zapachu, który wywołuje łzawienie.
Istnieją różne sposoby gotowania cebuli, a wybór właściwego zależy od tego, jak planuje się ją podać:
- do zup i sosów: Ciekawym pomysłem jest przygotowanie wywaru z czerwonej lub żółtej cebuli, do gotowania bazy różnego rodzaju sosów czy zup. W takim wypadku zaczyna się od zimnej wody. Cebule, najczęściej pokrojone, by łatwiej oddawały soki, umieszcza się w garnku i dopiero wtedy włącza się ogień. Długie, powolne podgrzewanie i gotowanie sprawi, że woda nabierze smaku i aromatu.
- jako przystawka lub osobne danie: Jeżeli planuje się podać cebulę jako dodatek do potrawy, a nawet samodzielną przekąskę, ważne jest zachowanie jej smaku. Wodę w garnku należy zagotować i dopiero wtedy, do wrzątku, wkłada się cebulę – najczęściej w całości. Zalecane jest dodanie niewielkiej ilości oleju lub oliwy, która może pomóc zachować ładny kształt warzywa. W tym momencie możliwe jest również przyprawienie: często do gotowanej cebuli wrzuca się liść laurowy i ziele angielskie.
Czas gotowania zależy od postaci warzywa – pokrojone może być gotowe szybko, ale nawet w całości zazwyczaj nie potrzebuje więcej niż 10 minut. Aby sprawdzić, czy jest gotowe, wystarczy wbić widelec lub nóż – jeżeli wchodzi gładko, można już je wyjąć.
Czy warto użyć cebuli do gotowania?
Smak cebuli jest niepowtarzalny, intensywny i charakterystyczny. Dla wielu osób może być jednak zbyt mocny, a przy tym surowa cebula jest szczególnie ciężkostrawna. Przygotowanie wersji gotowanej może sprawić, że będzie bardziej zachęcająca. Zachowuje swój aromat, ale staje się on delikatniejszy. Choć wciąż nie jest polecana dla osób z problemami żołądkowymi, jest zdecydowanie lżejszym i lepszym rozwiązaniem, niż smażona na tłuszczu. W procesie gotowania cebula nie traci swoich wartości odżywczych, więc wciąż jest świetny dodatkiem do obiadu lub składnikiem potrawy.
Gotowanie cebuli nie jest tak popularne, jak smażenie czy nawet podawanie na surowo. Nie warto jednak odrzucać tego rozwiązania! To doskonały sposób na przygotowanie wywaru, który zadziała jako baza do sosów i zup – na przykład popularnej francuskiej zupy cebulowej. Natomiast podane do obiadu kształtne, miękkie cebulki to ciekawa, pełna smaku przystawka. Jesteśmy pewni, że ta unikalna forma podania zaintryguje wszystkich domowników i gości.